Ne, to nejsou zaklínadla :-) Hakarimata je přírodní rezervace a Raglan je městečko na západním pobřeží oblasti Waikato. Na Zélandu je zrovna zima, takže je chladno a pořád prší. Není tedy mnoho příležitostí k cestování. Já se s vámi ale ještě nepodělil o výše zmíněné, takže si udělejte pohodlí – další várka zážitků ze Zélandu je tu!

Hakaricože?

Přírodní rezervace. Prales. Vyhlídka. Výzva. To všechno je Hakarimata. Nachází se cca 20km od Hamiltonu, poblíž městečka Ngaruawahia (ne, nedokážu to vyslovit). Výprava na Hakarimata byla má první cesta mimo Hamilton vlastním autem. Protože jsem ještě nebyl úplně zvyklý na Novozélandský silniční provoz, netroufal jsem si jet daleko. Teď už jsem si zvyknul – největší problém paradoxně nebylo ježdění vlevo, ale prohozené ovládání stěračů a blinkrů. Nejednou se mi tak stalo, že jsem na křižovatkách stíral :-)

A proč že je vyhlídka Hakarimata výzvou? Inu, vyjít na onu vyhlídku znamená vylézt 1349 schodů. To mi zabralo včetně četných přestávek na focení cca hodinu a půl. No a pak to samé zpátky dolů. Komu to nestačí, hodí si u vstupu na záda jeden z volně dostupných pytlů s pískem a dá si to nahoru výklusem. Ne, díky…

Trasa cesty k přírodní rezervaci Hakarimata

Mohl bych vám tu popisovat, jak jsem si to funěl nahoru, ale myslím si, že celý zážitek lépe popíšou fotky:

První schody. Celkem je jich tu 1349! V noci jsou tu vidět tzv. “glow worms” (svítící červi)
Cyathea australis, druh stromové kapradiny…a další schody
Skoro nahoře!
Po cestě byla spousta motivačních cedulek…tahle říká “Pot je jen pláč tuku.”
A jsem nahoře!
Výhled byl senzační. Tohle je město Ngaruawahia s řekou Waikato.
A tohle jsou Waikatské kopečky :)

Raglan

Ani ne týden poté, co jsem navštívil vyhlídku Hakarimata, se mi někdo vloupal do auta (které jsem měl sotva tři týdny) a pokusil se ho ukrást. Naštěstí neúspěšně…ale měl jsem urvané plasty kolem volantu a rozbité zadní trojúhelníkové okénko u spolujezdce. Měl jsem smůlu – obvykle je tu bezpečno. Naštěstí jsem měl všechno pojištěné, ale servisu trvalo 3 týdny, než dorazilo náhradní okno, takže jsem svou čerstvě nabytou mobilitu musel na chvíli pozbýt. Jakmile mi však okénko spravili, využil jsem nádherného počasí a vyrazil jsem na výlet k moři – do Raglanu.

Trasa cesty do Raglanu

Raglan je malé městečko na západním pobřeží Severního Ostrova, cca 45km od Hamiltonu. Jede se tam úzkou silnicí se spoustou ostrých zatáček. Ale ty výhledy! Není divu, že jsem cestou potkal tolik motorkářů. Řízení na Zélandu je vůbec super zážitek – silnice jsou z velké části prázdné a vedou skrz široké lány zelených pastvin.

Po příjezdu do Raglanu na mě dýchla dovolenková atmosféra. Moře, hotely, půjčovny surfů, turisté. Stačí si sbalit ručník a plavky a za tři čtvrtě hodiny se můžu koupat v moři. Neuvěřitelné :)

Výhled z parkoviště na Raglanský záliv
O půjčovny surfů tu nebyla nouze. Raglan je mekka surfařů…
Hlavní třída. Palmy, hotely, restaurace, slunce…jako na dovolené :)
A tak jsem se vydal na procházku podél pobřeží…
Raglan má malé letiště pro vyhlídkové lety.
Kanál/zátoka pro snadné spouštění lodí na vodu
Takhle si tu bydlí :)
Cestou na pláž jsem prošel chráněným parkem Wainui
Oceán! Nekonečno!
Seznamte se: pláž Ngarunui
Krásný výhled na sopku Karioi. Na téhle lavičce bych zvládnul sedět donekonečna :)
Tady mě máte! Pardón za ten škleb, ale slunce mi svítilo přímo do ksichtu, tak to líp nešlo…

A to je pro dnešek vše :) Díky za přečtení a zase někdy příště!