Ahoj :-) Dlouho jsem se neozval. Ale žiju, a stále na Novém Zélandu. Od února uplynulo víc než půl roku, a za tu dobu jsem se stihnul přestěhovat, zažádat o rezidenční víza, získat další pracovní víza až do roku 2023, procestovat Severní ostrov a spoustu dalších věcí. A protože se nám pomalu blíží Vánoce, rád bych Vám ukázal, jak jsem je prožil minulý rok.

Uvízlí na Zélandu

Narozdíl od roku 2019, v roce 2020 byl Nový Zéland kvůli epidemii COVID-19 uzavřený pro vstup lidem, kteří nejsou rezidenti. A je uzavřený dodnes. Což znamená, že pokud bych vycestoval, tak už se nemůžu vrátit. Takže poprvé v životě jsem strávil Vánoce fyzicky vzdálen od rodiny. V podobné situaci se ocitla spousta mých přátel z Waikatské univerzity v Hamiltonu, a tak jsme se rozhodli oslavit Vánoce společně.

Každý měl za úkol přinést nějaký pokrm ze země, odkud pochází. Já se rozhodl upéct makový závin. S makem je to tu trochu složité – najdete ho tu maximálně jako ingerdienci v celozrnném chlebu, a v supermarketu se prodává v sekci “koření” v krabičkách po 40 gramech, kdy každá krabička stojí 3 dolary. Takže když je na závin potřeba 200 gramů, tak to znamená 5 krabiček za 15 dolarů. Nakonec se mi ho podařilo sehnat v takových těch obchodech se zdravou výživou, kde stál jen 2 dolary na 100 gramů.

Makový závin z listového těsta. S třešněmi. Recept: https://www.youtube.com/watch?v=OocvRtFCJdk

Novozélanďané na Vánoce typicky grilují hovězí či jehněčí steaky, případně jedí uzenou šunkovou kýtu. Aby ne. Vánoce jsou v létě, takže venku je 25 stupňů, a sníh pokrývá leda tak vrcholky hor. To ale nebrání supermarketům, aby pouštěly “tematické” hitovky v rádiu. Například “Let It Snow” (“Ať sněží”) či “White Christmas” (“Bílé Vánoce”). Ne, opravdu to nedává smysl. 25. prosince ráno rozbalí dárečky, 26. prosince navštíví rodiny…a pak se sbalí a vyrazí na dovolenou. Na dovolenou? To zní jako plán!

Nelsonská jezera

Cookova úžina (Cook strait). Hurá na Jižní ostrov!

Při mé první návštěvě jsem prozkoumal především jih Jižního ostrova. Avšak sever – Nelson a okolí – jsem značně zanedbal. Jako první jsem se rozhodl pro celodenní trek kolem jezera Rotoiti, 150 kilometrů jižně od Nelsonu. Neexistuje lepší místo pro seznámení se s typickým Novozélandským pralesem.

Cesta pralesem
Kořeny Pabuku jižního
Past na krysy, ježky a lasice. Savci nejsou na Novém Zélandu původní a jejich invaze působí obrovské škody pro místní faunu.

Sice nebylo zrovna slunečno, ale pro procházku pralesem bylo počasí ideální. Po pár hodinách cesty jsem narazil na řeku, kterou bylo nutné přebrodit. Tak jsem si sundal boty a ponožky a přešel jsem na druhý břeh. Když jsem se obouval, potkal jsem turisty, kteří jezero obcházeli proti směru hodinových ručiček. Hned mi říkali “vykašli se na zouvání, budeš se brodit ještě dvacetkrát”.

Na cestě byla spousta chatiček, kde se dá v případě nouze přespat
Prales
Tehle potok jsem brodit nemusel :-)
Další z chatiček. Chatičky jsou provozovány ministerstvem životního prostředí – Department Of Conservation (DOC)

Pláž Wharariki

Další zastávkou byl mys “Farewell” (“Sbohem”) na severozápadním cípu Jižního ostrova. Zde se také nachází pláž Wharariki, která je známá všem uživatelům systému Windows jako jeden z dostupných obrázků plochy. Po mém příjezdu k pláži se rozpršelo, a všichni lidé tak z pláže utíkali pryč. Když všichni utekli a odjeli, přestalo pršet…a tak jsem měl pláž celou pro sebe!

Kopec Puponga, cesta k pláži Wharariki. Zelené kopečky a bílé ovečky, Novozélandská pohodička…
Známé kamenné útvary na pláži Wharariki.
Tulení máma. Najdete tulení štěně?
Mys Farewell (“Sbohem”), nejsevernější bod Jižního ostrova

Jeskyně Rawhiti a Ngarua

Kousek na jih od pláže Wharariki v blízkosti hory Takaka se nachází soutězka Rawhiti se stejnojmennými vápencovými jeskyněmi na jejím konci. Jeskyněmi a celým údolím se ozvěnou šířil zpěv ptáků. V jeskyních nejsou jen krápníky, ale také ostatky vyhynulých ptáků Moa. Tito obři dosahovali výšky až 4 metrů a hmotnosti 100 kilogramů, avšak byli vyhubeni v 18. století prvními osadníky Nového Zélandu.

Vstup do jeskyně Rawhiti na konci soutězky Rawhiti.
Krápníky v jeskyni jsou porostlé řasami a bakteriemi a tvoří tak vzácný fenomén “fytokrasu” (“phytokarst”)
Kererū, Novozélandský holub, je mnohem mohutnější než v ČR typický “holub domácí”
Krápníkové jeskyně Ngarua
Krápníkové jeskyně Ngarua
Krápníkové jeskyně Ngarua

Novoroční párty

Na přelomu roku 2020 a 2021 bylo díky přísné kontrole hranic na Novém Zélandu přesně 0 případů koronaviru. I díky tomu proběhly oslavy nového roku bez omezení. Na Silvestra večer jsem navštívil koncert na náměstí v Nelsonu, kde mohlo být 2000 lidí. Pro zbytek světa – který byl tou dobou v lockdownu – to bylo nepředstavitelné.

Nelson
Nelson se nachází v geografickém středu Nového Zélandu, který je reprezentován touto značkou
Oslavy Nového roku 2021 v plném proudu. Všimněte si QR kódu na projektoru vedle pódia: tyto kódy se používají pro trasování COVID-19. Je žádoucí, aby se každý návštěvník této akce “zaregistroval” oskenováním tohoto kódu, kdyby se náhodou v publiku nacházel někdo infekční.
Picton – pohled do Cookovy úžiny

A tím můj krátký výlet do Nelsonu končí. Šup zpátky na Severní ostrov. Štěstí nás tu však s COVIDem opustilo, a tak už jsme přes 2 měsíce v úplném lockdownu. Naštěstí můžu pracovat z pohodlí domova, a naštěstí tu máme už 89% očkovaných, takže existuje nenulová šance, že přes Vánoce bude možné znovu cestovat (a fotit). Pokud jste dočetli až sem, díky :-) Bylo to přes půl roku, ale určitě se zase ozvu. Čau!