Jak mnozí z vás jistě vědí, Nový Zéland byl vybrán režisérem Peterem Jacksonem jako ideální lokalita pro natáčení filmových trilogií Pán Prstenů a Hobit. A tak se mnoho fanoušků vydává tato místa navštívit. Já jsem si ten zážitek také pochopitelně nemohl nechat ujít – koneckonců jde o jednu z největších turistických atrakcí. Vynechat Hobitín na Zélandu by bylo pro fanoušky Středozemě skoro stejné jako vynechat orloj v Praze. A v tomto článku se s vámi o zážitek podělím :)
Waikatské kopečky
Hobitín je skanzen. Obří rekvizita. Umělá vesnice vybudovaná původně jen za účelem natáčení filmů vznikla přebudováním farmy. Peter Jackson si vzal vrtulník a letěl hledat ideální lokalitu…až našel farmu jistého pana Alexandera, který s přebudováním souhlasil. Lepší lokalitu opravdu vybrat nemohli – cestou tam jsem musel několikrát zastavit, abych si to mohl vyfotit. Nekonečné lány zelených kopečků, na kterých se pasou obrovská stáda krav a ovcí. Silnice úplně prázdná, nikde ani auto.
Po dotočení třetího dílu Pána Prstenů byl Hobitín rozebrán – tak se to obvykle s filmovými rekvizitami dělá. O 10 let později však přišel Peter Jackson za panem Alexanderem znovu, tentokrát s natočením trilogie Hobit. A pan Alexander opět souhlasil, tentokrát však s podmínkou, že Hobitín po dotočení zůstane stát. A tak Hobitín stojí dodnes…
Cesta tam a zase zpátky
Po asi hodině cesty nekonečnými zelenými lány jsem dorazil na místo…tedy, ne tak docela. Jenom k prodejně lístků. Nový Zéland z turismu žije, takže každá atrakce je náležitě zpoplatněná. O to větší je škoda, že do Hobitína se dá dostat pouze s průvodcem. Celá prohlídka trvá asi 90 minut a je to doslova davová akce :D Každých 15 minut vyjíždí plný autobus (skupina cca 40 lidí) a v sezóně se musí vstupné zamluvit několik týdnů dopředu, protože je vyprodáno. Je to škoda, protože sám bych si Hobitín užil mnohem víc, kdybych měl čas si prohlédnout detaily. I tak ale stojí za návštěvu…
Na druhou stranu, průvodce nám vypravoval spoustu historek a triků z natáčení, takže jsem se rozhodně nenudil. Věděli jste například, že všechny hobití “nory” jsou prázdné, a že všechny interiérové scény se točily ve studiu? Jasně, dává to smysl, ale mnozí doufali, že se budou moct podívat do té slavné Bilbovy nory. Průvodce nám zdůraznil, že to není možné, protože bychom byli zklamaní. Nora je prázdná :(
Další historky z natáčení
Udržovat takový skanzen není sranda. O Hobitín se stará cca 300 lidí – zahradníci, průvodci a další. Díky tomu vesnička vypadá, jako by v ní opravdu někdo bydlel. Z komínů se kouří, na šňůrách visí vyprané prádlo, na zahrádkách roste zelenina – živá, ne umělá!
Bonus: Obří kráva
Cestou z Hobitína jsem projížděl městečkem Morrinsville, a najednou koukám a vidím obří kovovou sochu krávy, jen tak u silnice. Tohle se na Zélandu občas stává – například v nedaleké vesničce Tirau lze pro změnu narazit na dřevěnou budovu ve tvaru ovce…a občas se najdou i obrovské modely ovoce a zeleniny.
A to je prozatím vše. A jak se jinak daří? Chystám se na zkoušky na řidičák, protože za 3 měsíce mi vyprší platnost toho Evropského. A když zrovna neprší, tak cestuju…naposledy jsem navštívil vulkanické údolí poblíž města Rotorua. O tom bude další článek. Díky za čtení :)
Leave A Comment